Pierwsze kompozycje

https://strefaplastyka.pl/s/sztalugi/

Fryderyk Chopin rozpoczął naukę gry na fortepianie na przełomie czwartego i piątego roku życia. Pierwszą nauczycielką chłopca była jego własna matka. Szybko jednak przekazała talent muzyczny syna pod opiekę czeskiego nauczyciela muzyki, Wojciecha Żywnego.

Pod jego okiem Chopin przyswajał wiedzę o podstawowych technikach gry i poznawał utwory klasyków. Mały Fryderyk był uczniem wybitnym – szybko przyswajał informacje i potrafił z łatwością przełożyć je na swoje dokonania. Jego palce zdawały się być stworzone do gry na fortepianie i nie wymagały długich godzin ćwiczeń.

Jednak o jego fenomenie świadczyć może również coś innego. Chopin jeszcze przed ukończeniem siedmiu lat miał na swoim koncie pierwsze drobne kompozycje. Jego ojciec oraz nauczyciel pomagali mu odpowiednio spisywać swoje dzieła.

Wśród pierwszych dzieł Fryderyka Chopina pojawiały się głównie polonezy. Utwory w tej formie w dużej mierze odzwierciedlały niekoniecznie własne upodobania kompozytora, ale przede wszystkim wychowanie muzyczne jego nauczyciela. Zresztą można zauważyć, że to właśnie polonezy oraz opery w stylu włoskim w dużej mierze składały się na atmosferę muzyczną, w której przyszło dorastać młodemu Fryderykowi.

https://karandeli.pl/