Techniki zapewniające ochronę przed włamaniami

Nikt z nas nie chciałby zostać okradziony, bez względu na to w jaki sposób miałoby się to stać. Realia są niestety takie, że możemy kradzieży doświadczyć i nie jest to rzecz nadzwyczajna. Przestępcy szukają okazji, aby położyć rękę na cudzym majątku, ale jako jego właściciele mamy prawo się bronić i minimalizować ryzyko.

Główną linią oporu przeciwko sprawcom przestępstw jest policja, jednak ma ona to do siebie, że działa niemal zawsze wówczas, gdy do zdarzenia już doszło. Jej skuteczność w ściganiu i ustalaniu sprawców też chwilami zostawia sporo do życzenia. W sukurs właścicielom dóbr idą firmy ochroniarskie, choć i one nie są zdolne, aby dokonywać cudów.

Muszą działać w granicach prawa, które w pewnych aspektach ogranicza pole manewru „prywatnym” inicjatywom w materii bezpieczeństwa. To jednak otwiera pole do stosowania rozmaitych technik i rozwiązań, które pozwalają skuteczniej uchronić się przed włamaniem. Nowoczesna technologia stanowi najważniejszy element w tej układance.

Dwa główne narzędzia w rękach ochrony to kamery oraz alarmy. Skuteczny monitoring ma dwa cele – rejestrowanie w sposób ciągły obrazu z zainstalowanych kamer, a także reagowanie w czasie rzeczywistym na sytuacje, które monitoring zdołał zarejestrować. W praktyce wygląda to tak, że na podstawie nagrania można dokonać identyfikacji sprawców włamania lub określić inne istotne detale, które mogą pomóc w ich zatrzymaniu.

Z kolei gdy obserwator monitoringu stwierdzi, że na terenie chronionego obiektu pojawili się intruzi, może wysłać na miejsce grupę interwencyjną i zawiadomić policję.