Zakup mieszkania – o czym pamiętać?

Nie ma żadnych wątpliwości, że zakup własnego mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji w naszym życiu. Dotyczy to także wszystkich tych, którzy chcą zakupić mieszkanie na wynajem – jest to zresztą jeden z coraz bardziej popularnych sposobów na inwestowanie zarobionych pieniędzy. Tak czy siak, nie każdy wie jak się przygotować do zakupu mieszkania i na co zwrócić uwagę. Niezależnie od tego, czy kupujemy dla siebie, czy też pod wynajem, pamiętajmy o szeregu czynników, które koniec końców zadecydują o tym, czy dane mieszkanie spełni w ogóle nasze oczekiwania.

Jednym z pierwszych dylematów, przed jakimi stanie, będzie ten dotyczący rynku pierwotnego bądź wtórnego. Zakup mieszkania w jednym i w drugim przypadku ma swoje wady i zalety. Najważniejsze będzie tutaj zadecydowanie więc, czy chcemy samodzielnie wykończyć mieszkanie, czy też zdecydujemy się na przykład na stan wykończenia „pod klucz”. W przypadku mieszkań z rynku wtórnego nasze możliwości mogą być pod tym względem nieco bardziej ograniczone, dlatego też warto się nad tym wszystkim dobrze zastanowić.

Na co jeszcze z pewnością będziemy zwracać uwagę? Ważne aspekty to także:

  • obciążenia lokalu,
  • lokalizacja,
  • odbiór mieszkania.

W przypadku obciążeń konieczne będzie sprawdzenie ksiąg wieczystych, natomiast najważniejszym chyba aspektem w tym wszystkim jest wspomniana lokalizacja oraz sąsiedzi danego lokalu. Jest to ważne zarówno z punktu widzenia przyszłego mieszkańca, jak i wynajmującego. Wszak to właśnie atrakcyjna lokalizacja jest często największym „wabikiem” dla osób, które chcą wynająć dane lokum.

Nie ma się jednak czemu dziwić, bo jest to rzeczywiście bardzo ważna kwestia, która wpływa przecież na wiele czynników naszego codziennego życia. Na całe szczęście deweloperzy bardzo często starają się dziś stawiać na ciekawe, wciąż niezabudowane jeszcze miejsca – dzięki temu coś dla siebie znajdą zarówno te osoby, które wolą mieszkać w centrum miasta, jak i te, które zdecydowanie bardziej odnajdują się na peryferiach.

Jak odebrać mieszkanie?

Odbiór mieszkania to z reguły ostatni krok do tego, by móc cieszyć się nowym mieszkaniem – dotyczy to zarówno lokali, które wykańczane są w ramach stanu deweloperskiego, jak i „pod klucz”. W obu tych przypadkach należy dobrze przygotować się do odbioru mieszkania, już zawczasu dobrze określając w umowie z wykonawcą, czym tak w zasadzie jest stan deweloperski bądź też właśnie wykończenie „pod klucz”.

Tylko wtedy będziemy mogli uniknąć jakichkolwiek nieporozumień i wątpliwości przy odbiorze mieszkania. Sam odbiór powinien odbywać się bez pośpiechu, w świetle dziennym i najlepiej w obecności eksperta, który pomoże nam wykryć ewentualne wady i sprawdzić stan techniczny całego mieszkania. Jest to niezwykle ważne, niezależnie od tego, czy mieszkanie będzie dla nas, czy też na wynajem – każda, nawet najmniejsza wada może okazać się potem bardzo uciążliwa dla lokatorów, a więc koniecznie należy zadbać o to, by odbierane mieszkanie było w stu procentach zadbane i zgodne z tym, co wcześniej ustalono.

ajent sklepu

zwrot vat z ue https://rkc.com.pl/strw/kredyty-dla-deweloperow/