Kosmetyki na zimę – jakie stosować?

Niskie temperatury, mróz i wiatr nie wpływają pozytywnie na naszą skórę. I to skórę całego ciała! Nasza twarz, dłonie, a nawet usta narażone na niekorzystne czynniki zewnętrzne są często wysuszone, dlatego należy zadbać o ich odpowiednią ochronę, a także odżywienie. W składzie zimowych kosmetyków powinny zatem znaleźć się takie chroniące substancje jak: witaminy A, C i E, pantenol, oleje i masła roślinne.

Pielęgnacja skóry twarzy zimą

Zimą nasza skóra narażona jest na chłód, niską wilgotność powietrza, a także mroźny wiatr. Nawet w pomieszczeniach wcale nie ma lepszych warunków! W domu, pracy czy w sklepach powietrze często jest zbyt suche, a to ze względu na działające ogrzewanie. Takie niekorzystne warunki sprawiają, że nasza skora szybciej się odwadnia, co skutkuje suchością, szorstkością, nieprzyjemnym uczuciem napięcia, podrażnieniem, swędzeniem i pieczeniem. Podrażniona skóra staje się zaczerwieniona i łuszczy się. Jak zatem pielęgnować skórę twarzy zimą? Trzeba zaopatrzyć się w kosmetyki, które będą tworzyły barierę ochronną przed szkodliwymi czynnikami. W składzie kremu do twarzy powinny znaleźć się następujące składniki:

  • Witaminy A, E i C – te witaminy wzmacniają barierę ochronną naszej skóry, a ponadto pomagają w nawilżeniu i regeneracji. Wykazują właściwości przeciwstarzeniowe i przeciwrodnikowe.
  • Oleje i masła roślinne – doskonałe emolienty, które odpowiadają za wzmocnienie bariery lipidowej skóry, są to na przykład olej jojoba, oliwa z oliwek, olej z awokado czy z pestem pszenicy, olej kokosowy lub macadamia, masło shea.
  • Pantenol, alantoina – mają właściwości łagodzące i chronią przed podrażnieniami.
  • Lipidy – odpowiadają za uzupełnienie i wzmocnienie naturalnej powłoki naskórka.

  • Ceramidy – cząsteczki odpowiadające za poprawne działanie bariery hydrolipidowej naskóra, zatrzymują wilgoć, chroniąc tym samym przed odwodnieniem i wysuszeniem.
  • Filtry UV – potrzebne, gdy planujemy aktywność podczas nasłonecznienia – promienie słoneczne odbite od śniegu atakują naszą skórę ze wzmożoną siłą.
  • Oleje mineralne – na przykład parafina czy wazelina charakteryzują się dobrymi właściwościami natłuszczającymi, tworząc tym samym warstwę ochronną na naszej skórze. Idealna ochrona przed czynnikami zewnętrznymi. Uwaga! Tych składników powinny jednak unikać osoby z cerą skłonną do przetłuszczania i tworzenia się zaskórników.
  • Gliceryna – hydrofilowy składnik, który wnika do naskórka i tam wiąże wodę, chroniąc przed ucieczką wilgoci z naskórka.

Jak pielęgnować usta zimą?

Zimą nie powinniśmy zapomnieć także o pielęgnacji ust – pokrywająca je skóra jest o wiele cieńsza od skóry twarzy! Na ustach nie znajdują się żadne gruczoły łojowe, dlatego tak łatwo o ich pierzchnięcie zimą. Usta są o wiele bardziej wrażliwe na niskie temperatury, wiatr, mróz i słońce. Najlepiej zdecydować się na sztyft lub tłusty balsam do ust, który zawiera w swoim składzie wazelinę, masło shea, wosk pszczeli, oliwę z oliwek lub inny olej, witaminy A i E oraz filtry UV. Taki sztyft będzie chronił usta przed wysychaniem. A co jeśli dojdzie do popękania ust? Posmaruj je na noc miodem. Możesz wykonać także naturalny peeling do ust przygotowany z drobnego cukru, miodu oraz oleju kokosowego (lub innego oleju roślinnego)..

dobry peeling do twarzy kremy do rąk