Nić chroniąca przed próchnicą

www.emotionalism.org

Nić dentystyczna to narzędzie bardzo polecane przez stomatologów, które pomaga odpowiednio dbać o jamę ustną, zapobiegając próchnicy i odkładaniu się resztek pokarmów, mogących doprowadzić do zakażenia. Nie wszyscy jednak mają odpowiednie zaufanie do używania nici dentystycznych, inni myślą, że jest ona niepotrzebna lub po prostu stosują ją w niewłaściwy sposób. Nie są to problemy odosobnionych jednostek, dlatego można znaleźć wiele ciekawych porad na temat stosowania nici dentystycznych i raz na zawsze rozwiać wszelkie wątpliwości.

Przede wszystkim nić, której używamy powinna być wystarczająco długa, nawet do 50 centymetrów! Chociaż wygląda to na pokaźną długość, jednak tylko taka zapewni dokładne wyczyszczenie powierzchni między zębami. Czyszczenie należy zacząć od przesuwania nici między zębami, ruchem zygzakowatym, od linii dziąseł, aż do górnej powierzchni zęba. Czyścimy obie strony zębów, także tylne i ważne, by nie używać tego samego kawałka nici kilkukrotnie – zużytą część nawijamy na palec, dzięki temu zabieg będzie efektywniejszy i bardziej higieniczny.

Właśnie między zębami po posiłku osadzają się bakterie kwasotwórcze, a już po 10 minutach dochodzi do wytwarzania płytki nazębnej, która następnie zmienia pH w ustach i doprowadza do demineralizacji szkliwa. Tworzą się ubytki, kamień, czerwienieją dziąsła, doprowadzając do stanów zapalnych. Tylko odpowiednie nitkowanie jest w stanie zapobiec katastrofie i uchronić naszą jamę ustną przed niebezpiecznymi infekcjami, próchnicą i niszczeniem szkliwa.