Automatyczne systemy śledzenia pojazdów

Najnowsze technologie pozwalają oferować usługi, które wykraczają poza rozwiązania znane jeszcze jakiś czas temu. Spory wpływ na tę materię na upowszechnienie systemu GPS, który od pewnego momentu nie jest już zarezerwowany wyłącznie dla amerykańskiej armii.

Wraz z jego udostępnieniem cywilom pojawiła się cała masa urządzeń wykorzystujących satelity, z których może bez ograniczeń ani opłat korzystać każdy z nas. Z reguły jest to stosunkowo niedrogi sprzęt, który umożliwia ustalenie właściwej trasy w ruchu samochodowym, pieszym czy rowerowym.

Jednakże na tym nie koniec. W tej chwili można korzystać z technologii GPS również po to, aby ustalać położenie konkretnych obiektów ruchomych, w tym pojazdów.

Ich śledzenie bywa uzasadnione względami ekonomicznymi oraz bezpieczeństwa. Z rozwiązań tego typu chętnie korzystają firmy zajmujące się wynajmowaniem samochodów.

Mogą one kontrolować aktualną lokalizację maszyny wypożyczonej klientowi i ustalić, czy na przykład nie wykorzystał on jej niezgodnie z warunkami usługi. Część firm nie zezwala, aby ich auto poruszało się w krajach byłego ZSRR – dzięki GPS można to stwierdzić.

To nie wszystko, ponieważ z technologii takich korzystają również firmy transportowe i spedycyjne, a także organizatorzy komunikacji zbiorowej w miastach i pomiędzy miastami. Nadajniki GPS są instalowane w pojazdach w taki sposób, aby uruchomiały się automatycznie wraz ze startem silnika, co pozwala oszczędzać energię i czyni system bardziej efektywnym.

Dane gromadzone przez urządzenie są zapisywane w jego pamięci, mogą być też wysyłane na serwery.

http://geoplansj.pl/